Odpowiedzi

Ad. 2

Można tak:

Ale prawidłowa odpowiedź to:

Ad. 3

Ad. 4

Wszystkie są poziome! Sprawdź linijką.

 

Ad. 5

Wszystkie fakty, co do których mamy pewność: W pierwszym domu mieszka Norweg (1), drugi dom jest niebieski (12), w trzecim domu pija się mleko (8).

Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego (3), a więc na pewno nie są to domy 1. i 2., ponieważ drugi jest niebieski. Mogą to być domy 3. i 4., lub 4. i 5. W zielonym domu pija się kawę (15), a więc jest to dom 4. lub 5. (w domu 3. pija się mleko). Jednak gdyby był to dom 5., to nie miałby żadnego domu po prawej stronie, a musi mieć biały dom (3). Więc dom 4. jest zielony, a 5. biały.

Anglik mieszka w czerwonym domu (2), więc pozostaje mu tylko dom środkowy.

4 domy mają już przyporządkowane kolory, pozostał tylko pierwszy, więc wiemy że jest on żółty, a jego mieszkaniec pali cygara (6). Skoro Norweg mieszka w żółtym, to jego sąsiad z niebieskiego domu, hoduje konie (13).

Co pije Norweg? Na pewno nie mleko, ani nie kawę, ponieważ te są już pite w innych domach. Na pewno nie herbatę, ponieważ ją pije Duńczyk (4). Na pewno nie piwo, ponieważ je pije palacz mentolowych (14), a Norweg pali cygara. Podsumowując, Norweg pije wodę, a co za tym idzie, jego sąsiad, pali papierosy light (9).

Kto może palić mentolowe i pić piwo? Norweg nie może, bo pije wodę i pali cygara. Jego sąsiad nie może, bo pali papierosy light. Anglik nie może, bo pija mleko. W czwartym domu pija się kawę, a więc piwo i mentolowe przypadają do ostatniego domu.

Według punktu (7), Niemiec pali fajkę, a my nie wiemy jakie papierosy pali się w domu 3. i 4. W domu 3. nie może mieszkać palacz fajki, ponieważ mieszka tam Anglik, więc w domu 4. mieszka Niemiec i pali fajkę. Anglik natomiast pali papierosy bez filtra (tylko to zostało), a co za tym idzie hoduje też ptaki (10).

Skoro palacz papierosów light (drugi dom), mieszka obok hodowcy kotów, to tym hodowcą jest Norweg (drugi sąsiad to Anglik, ale on hoduje ptaki).

Pozostaje jeden napój do rozdzielenia – herbata, więc pije ją mieszkaniec domu 2., a co za tym idzie jest on Duńczykiem (4).

Pozostała tylko jedna informacja (11). Zatem w ostatnim domu musi mieszkać Szwed, hodujący psy (tylko ten dom nie ma określonego mieszkańca).

Wiadomo już co hodują wszyscy, oprócz Niemca – zatem to on jest właścicielem rybek.

Jedyne możliwe rozwiązanie:

pierwszy dom drugi dom trzeci dom czwarty dom piąty dom
Norweg Duńczyk Anglik Niemiec Szwed
żółty niebieski czerwony zielony biały
woda herbata mleko kawa piwo
cygara papierosy light papierosy bez filtra fajka papierosy mentolowe
koty konie ptaki rybki psy

 

Ad. 7

Ad. 8

Weź z pierwszej walizki 1 sztabę złota, z drugiej 2 sztabki, z trzeciej 3 itd., a z ostatniej dziesiątej – 10.

Na wadze jest 55 sztabek. Liczba gram wskazana przez wagę stwierdzi która walizka zawiera podróbki.

Jeżeli waga wskaże 54 kg i 1 gr złota, to znaczy, że pierwsza walizka zawiera podróbki (z niej była jedna sztabka jednogramowa, z pozostałych – kilogramowe), jeżeli 53 kg i 2 gr złota, to znaczy, że druga zawiera podróbki itd. Jeżeli waga wskaże 45 kg i 10 gr złota – wtedy ostatnia – dziesiąta.

 

Ad. 9

87

Wystarczy spojrzeć na rysunek do góry nogami :

 

Ad. 10

Tak – to jest bardzo gruby flamaster 🙂

 

 

Ad. 11

Było 7 chlebów.

Maciejowa kupiła połowę zapasów, czyli 3,5 chleba i dodatkowo połowę chleba, czyli razem 4. Zostało 3, z czego połowę (1,5) kupił Maciej i także dodatkowo połowę, a więc razem 2. Został jeden chleb, który kupiła Maryla (połowę zapasów, czyli połowę chleba i drugą połowę).

Rozwiązywać należy od końca, następującym tokiem rozumowania: Maryli została połowa zapasów i pół chleba, czyli razem 1 chleb (połowa zapasów, czyli drugą połowę stanowiło pół chleba). Skoro po zakupach Macieja został 1 chleb, to musiał kupić 2 chleby (połowa z 3 chlebów to 1,5 i dodatkowe pół, które kupił, czyli razem 2). Jeżeli więc po zakupach Marcinowej zostały 3 chleby, to musiała kupić 4 (połowa z 7 chlebów to 3,5 i dodatkowa połowa, którą kupiła – daje razem 4).

 

Ad. 12

Nic!